Korektor błędów

Redakcja i korekta tekstu
Atelier redakcji tekstu
24.05.2023

Postać redaktora kojarzy się najczęściej, gdy mamy na myśli prace wydawnicze nad książką bądź innym tekstem. Ze względu na dział, którym się zajmuje, może być redaktorem technicznym, merytorycznym czy nawet naukowym. Podczas pracy nad tekstem redaktor sprawdza go i uzupełnia np. o brakujące przypisy bibliograficzne lub ujednolica zapis cytatów. Kim jest w takim razie korektor? Czy poprawianie tekstu może obejść się bez korektora tekstu? A może istnieją narzędzia do sprawdzania pisowni online? Sprawdźmy!

Korektor błędów – kim jest i czym się zajmuje?

Korektor, nazywany też czasem korektorem tekstu lub korektorem błędów, to osoba, która jest specjalistą z zakresu korekty tekstu. Jej głównym zadaniem jest znalezienie i poprawienie błędów ortograficznych, błędów interpunkcyjnych, błędów gramatycznych czy błędów stylistycznych. Innymi słowy – nie straszne jej żadne błędy językowe.

notes-g2894b38b2_640.jpg

Korektor błędów bardzo często ukończył studia z zakresu filologii polskiej, edytorstwa lub dziennikarstwa, jednak nie ma co do tego reguły. Korektor tekstu pracuje nad nim wraz z jego autorem – po dokonaniu poprawek w edytorze tekstu, przesyła je do akceptacji. Tyczy się to jednak tych błędów, których poprawa może wyraźnie wpłynąć na kształt ostateczny tekstu.

Sprawdzanie tekstu online

Oczywiście usługa sprawdzania pisowni jest dodatkowo płatna, choć bardzo często jest już wliczona w cenę usługi wydawniczej. Jednak jeśli nie mamy aż tylu funduszy bądź interesuje nas self-publishing, możemy skorzystać z możliwości korektora tekstu online. Narzędzia do poprawiania błędów online najczęściej pozwalają na korektę tekstu w języku polskim. Coraz częściej, oprócz języka polskiego, można sprawdzić pisownie języka angielskiego, pisowni francuskiej, włoskiej a nawet rumuńskiej.

Korektor tekstu online, czyli tzw. corrector app, sprawdza poprawność tekstu przy pomocy wgranego do niego algorytmu. Oprócz błędów pisowni jest w stanie wskazać błędy gramatyczne. Corrector app sprawdza wprowadzony tekst, zaznaczając znalezione błędy ortograficzne czerwoną linią, zaś błędy interpunkcyjne zieloną lub żółtą.

wordpress-g9823ae135_640.jpg

Popraw z nami swoją pracę dyplomową!

Usługa sprawdzania tekstu online najczęściej obejmuje darmowe sprawdzanie pisowni. Do najbardziej popularnych corrector app należą: LanguageTool, iKorektor, KorektorOnline, EuroAlphabet. Należy jednak pamiętać, że o ile możliwe jest sprawdzanie interpunkcji, gramatyki online, o tyle nie jest możliwe poprawienie błędów stylistycznych. Błędy składniowe również mogą zostać przez korektor online pominięte.

W przypadków najtrudniejszych języków możliwości darmowego korektora tekstu mogą być niewystarczające. Edytor tekstu online, jak i ten wbudowany w system komputerowy, to przydatne narzędzie, jednak w przypadku profesjonalnej korekty tekstu sprawdzi się tylko częściowo.

Sprawdzanie pisowni przez korektora tekstu

Warto sprawdzać teksty samodzielnie przed oddaniem ich do dalszych prac redakcyjnych. Poprawna pisownia u autora tekstu jest czymś, na co szczególnie zwracają uwagę wydawcy w trakcie zapoznawania się z danym utworem. Automatyczne sprawdzanie pisowni czy możliwość poprawiania błędów online nie uchroni nas przed nimi. Moduł sprawdzania pisowni nawet najlepiej zaprogramowany bywa ograniczony.

Sprawdzanie gramatyki oraz sprawdzanie błędów ortograficznych to coś, czym korektor zajmuje się na co dzień. Wszelkie błędy językowe są przez niego znajdowane i poprawiane jeszcze na etapie wstępnej korekty tekstu. Wielu korektorów zna od podszewki sprawdzanie pisowni polskiej, sprawdzanie pisowni niemieckiej czy sprawdzanie pisowni francuskiej.

sprawdzanie-interpunkcji5-768x561.png

Narzędzie do sprawdzania błędów online zazwyczaj jest w stanie na raz sprawdzić pisownie tylko jednego języka, zaznaczając wtrącenia czy zapożyczenia jako błąd. Zdarza się również, że polskie znaki są dla niego niezrozumiałe. Dlatego też w procesie tworzenia tekstów tak ważne jest korzystanie z usług profesjonalistów. Korekta tekstu jest stosunkowo tanią usługą – jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z Atelier redakcji tekstu. Nasz zespół skrupulatnie sprawdzi Twój tekst pod kątem wszelkich błędów językowych.

Atelier redakcji tekstu

Atelier redakcji tekstu

Specjaliści ds. redakcji i korekty tekstu

Atelier redakcji tekstu to doświadczony zespół korektorów i redaktorów oferujący usługi w zakresie profesjonalnej korekty i redakcji wszelkiego rodzaju tekstów – prac licencjackich, magisterskich, doktorskich, artykułów, książek itp.

Podobne artykuły

Atelier redakcji tekstu
Redakcja i korekta tekstu

Kursywa w języku polskim – użycie kursywy w tekście

Kursywa, znana również jako pismo pochyłe, jest stylem pisania, który dodaje elegancji i ozdobności Twoim tekstom. Jest używana do wyróżniania fragmentów tekstu oraz ma wiele różnych zastosowań. Może być stosowana do oznaczania tytułów książek, filmów, utworów muzycznych oraz nazw naukowych. Kursywa może również służyć do oznaczania elementów obcych, takich jak wtręty z innego języka, motta, dedykacje czy didaskalia. Istnieje wiele rodzajów kursyw, które różnią się stopniem pochylenia liter. Kursywa jest wykorzystywana w typografii od czasów starożytnych, a jej obecne zastosowanie wynika z rozwoju i wpływu innych krojów pisma.

Atelier redakcji tekstu
Redakcja i korekta tekstu

Jak napisać dialog?

Dialog to nie tylko wymiana zdań między postaciami. To narzędzie, które pozwala na głębsze przedstawienie postaci, ich osobowości i emocji. Odkryj, jak napisać skuteczny dialog, poprawiając swoje umiejętności pisarskie.

Atelier redakcji tekstu
Redakcja i korekta tekstu

Proces redakcji, czyli ścieżka od pierwszego słowa do ostatecznej wersji

Redagowanie tekstów obejmuje szereg zadań, które polegają na weryfikacji treści pod kątem językowym, merytorycznym i przedmiotowym. To nie tylko poprawianie tekstu od strony gramatyki czy interpunkcji, ale również tworzenie poprawnej kompozycji i uporządkowanej struktury. Proces edycji jest wieloetapowy i opiera się na analizie zawartości treści, jej korekcie językowej, edycji, formatowaniu, weryfikacji informacji i ocenie czytelności. Celem redakcji treści jest uzyskanie spójnej, ostatecznej i profesjonalnej wersji tekstu, gotowej do publikacji. Odpowiednio zredagowana, zdecydowanie pozytywnie wpływa na wizerunek autora jako eksperta w danej dziedzinie, co odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że informacje z tego źródła są rzetelne, zrozumiałe i atrakcyjne dla czytelnika. Edytowanie tekstów ma na celu podwyższenie ich jakości i atrakcyjności, co daje wymierne efekty.

Potrzebujesz pomocy doświadczonej osoby do skontrolowania tekstu?

Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie redakcji i korekty tekstu, a nasze usługi świadczymy na najwyższym poziomie.
Tekst będzie spełniał wszelkie wymogi uczelniane, redakcyjne i językowe. Dostaniesz tekst gotowy w 100% do publikacji/wydruku.