Licencjat? Magisterka? Doktorat?
Książka lub artykuł?

Dobrze, że jesteś! Poprawimy Twój tekst!

Artykuł


Korekta a redakcja

Przygotowanie dłuższej wypowiedzi pisemnej jest złożonym procesem, składającym się z kilku etapów. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad pracą dyplomową na studia, czy jesteś powieściopisarzem, dopracowanie tekstu nie kończy się w chwili napisania treści. Zanim zdecydujesz się na publikację lub wydanie, powinieneś zatroszczyć się o nadanie jej odpowiedniej formy wolnej od błędów językowych i graficznych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym różni się korekta od redakcji. Podpowiemy przy tym, która z nich odpowie na Twoje potrzeby.

Korekta a redakcja

Na czym polega korekta tekstu?

Korekta językowa tekstów stanowi pierwszy etap pracy nad ukończonym tekstem. Polega na poprawieniu błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych oraz leksykalnych. W przypadku korekty tekstów naukowych dochodzi do tego sprawdzenie opracowania cytatów, bibliografii i przypisów. Zakres korekty obejmuje wtedy także ujednolicenie zapisów tak, aby praca nabrała spójnego charakteru. W efekcie powstaje poprawiony tekst wolny od podstawowych błędów.

Wykonując profesjonalną korektę tekstu, doświadczony specjalista nanosi zmiany w pliku tekstowym, przy włączonej opcji śledzenia zmian. Dzięki temu zleceniodawca usługi zachowuje pełnię władzy nad treścią. Może dodatkowo zweryfikować poprawność swojej pracy, co pozwoli mu na wyeliminowanie niektórych błędów w przyszłości i polepszenie warsztatu pisarskiego. Niekiedy korekta tekstu przeprowadzana jest po uprzedniej redakcji. Nabiera wtedy formy ostatniego szlifu. Tzw. korekta na składzie jest bowiem wykonywana na tekście rozłożonym w taki sposób, w jaki trafi do druku.

Korekta tekstu
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą https://www.atelier-redakcji.eu/oferta/

Czym jest redakcja tekstu?

Profesjonalna redakcja tekstu obejmuje poprawę szerszego zakresu błędów. Oprócz wymienionych wcześniej nieścisłości w zakresie gramatyki, interpunkcji, ortografii i leksyki, usługi redakcji pozwalają na poprawienie błędów składniowych, logicznych, merytorycznych oraz normatywnych. Podstawową usługę korekty tekstów można tym samym rozszerzyć o bardziej kompleksowe czytanie tekstu.

Podczas pracy specjalista pomoże w zauważeniu ewentualnych nieścisłości logicznych. Zwróci tym samym uwagę na powtarzające się treści, ewentualne sprzeczności oraz urwane wątki, które pozostają dla odbiorcy niejasne. Dodatkowo redaktor zadba o ujednolicenie zapisu, czcionek, marginesów oraz interlinii. Opracowanie graficzne pełni kluczową rolę, ułatwiając czytelnikom odbiór. Redakcja tekstu ma przy tym na celu poprawienie błędów stylistycznych. Redaktor może bowiem uprościć niejasne zdania, dodać akapity oraz śródtytuły. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku prac dyplomowych i artykułów naukowych, kiedy to obowiązuje neutralny i obiektywny styl.

Co różni redakcję od korekty?

Jak wyjaśniono powyżej, w przypadku redakcji tekstu możemy mówić o rozszerzonej korekcie. Specjalista z naszego Atelier redakcji tekstu nie tylko zajmie się poprawą podstawowych błędów językowych, ale także pomoże w stworzeniu spójnej i przyjemnej treści. Dodatkowo zajmie się poprawieniem błędów merytorycznych. Sprawdzi poprawność stosowania terminologii specjalistycznej oraz nazw własnych i dat. Dzięki temu autor zyska pewność, iż napisany przez niego tekst jest przyjemny w odbiorze oraz w pełni zrozumiały.

Podczas korekty natomiast poprawiamy błędy językowe, dzięki czemu tekst nada się do publikacji. Wielu twórców myśli, że korekta autorska jest wystarczająca. Bardzo często jednak szczególnie trudno jest sprawdzić swój tekst. Dobra znajomość wątków sprawia, że brakuje nam obiektywizmu i dystansu. Samodzielnie dopowiadamy sobie bowiem kolejne fragmenty, przez co wiele potknięć językowych pozostaje niezauważonych. Warto przy tym podkreślić, iż niezależnie od rodzaju usługi autor ma pełną kontrolę nad wprowadzonymi zmianami, które wygodnie może śledzić w edytorze tekstu.

Co różni redakcję od korekty

Redakcja językowa – kiedy jest potrzebna?

Specjalistyczne sprawdzanie tekstu przydaje się zawsze, gdy tworzymy dłuższe treści. Poprawność prezentowanych myśli ma szczególne znaczenie w przypadku prac dyplomowych oraz artykułów naukowych, które muszą być przygotowywane w zgodzie z podanymi wytycznymi. Błędy językowe oraz nieprawidłowa redakcja mogą doprowadzić do odrzucenia treści przez promotora lub recenzenta, nawet jeśli nie ma w niej błędów merytorycznych.

O poprawności językowej powinni pamiętać także autorzy tekstów o charakterze artystycznym. Jeśli planujesz samodzielne wydanie książki, nie możesz zapomnieć o korekcie i redakcji. Błędy językowe oraz niewłaściwe opracowanie graficzne mogą znacznie utrudnić czytanie. Zmęczony czytelnik zrezygnuje w konsekwencji z dalszego śledzenia kariery pisarskiej konkretnego autora.

Obecnie korekta tekstu wykorzystywana jest także w celach komercyjnych. Coraz częściej osoby odpowiedzialne za obsługę sklepów internetowych oraz tworzenie treści marketingowych korzystają z pomocy korektorów. Profesjonalne przygotowanie tekstu pomoże zbudować odpowiedni wizerunek marki i zachęcić klientów do dalszej współpracy. Redaktor merytoryczny pomoże także w zachowaniu poprawności językowej tekstów specjalistycznych, przygotowywanych dla konkretnego grona odbiorców.

Redakcja językowa - czy jest potrzebna?

Dlaczego warto skorzystać z kompleksowej redakcji tekstu?

Korzystanie z usługi redakcji tekstu zaowocuje stworzeniem profesjonalnej publikacji gotowej do wydania. Stworzysz tym samym spójną i uporządkowaną treść wolną od jakichkolwiek błędów językowych, graficznych i typograficznych. Redakcja pracy naukowej pozwoli dodatkowo zaoszczędzić czas, który będziesz mógł spożytkować na rozwijanie i prowadzenie badań.

Zakres prac ustalany jest przy tym indywidualnie, dzięki czemu dostosujemy naszą pomoc do Twoich potrzeb. Warto przy tym podkreślić, iż korekta stanowi absolutne minimum, na które powinien zdecydować się każdy twórca. Jeśli jednak zależy Ci na kompleksowej usłudze, rozszerz zakres korekty i zdecyduj się na redakcję tekstu.