Błąd merytoryczny

Metodyka pisania prac
Atelier redakcji tekstu
30.03.2023

Błądzić jest rzeczą ludzką, w końcu człowiek nie jest istotą nieomylną. Istnieje jednak taki rodzaj błędu, którego należy unikać za wszelką cenę. Czym jest błąd merytoryczny i jak go uniknąć? Sprawdźmy!

Rodzaje błędów

Wspomniany wcześniej błąd merytoryczny jest tylko jednym z rodzajów pomyłek, z jakimi możemy się spotkać podczas powstawania tekstu. Do równie popularnych błędów należą: błędy interpunkcyjne, ortograficzne, leksykalne i stylistyczne, które zaliczamy do kategorii błędów językowych. Błędy te najczęściej utrudniają czytelnikowi zrozumienie czytanego przez niego tekstu, jednak dzięki wbudowanym funkcjom w programach do edycji tekstu, ich unikanie jest o wiele prostsze. O co więc tak naprawdę chodzi z tą merytoryką?

blad-merytoryczny5-768x553.png

Błędy merytoryczne

Błędem merytorycznym nazywa się inaczej błąd rzeczowy lub logiczny. W tym pierwszym przypadku, dotyczy on bezpośrednio treści. Błąd rzeczowy może polegać na niezrozumieniu istoty faktów lub opisywanych wydarzeń, związków i zależności pomiędzy nimi, a także niewłaściwym używaniu definicji, przekształcaniu cytatów itd.

Błędy logiczne natomiast polegają na błędnym rozumowaniu – najczęściej wnioski wysunięte z lektury danego źródła są błędne lub niewłaściwie sformułowane. Ewidentny błąd merytoryczny może nie tylko znacznie obniżyć ocenę pracy dyplomowej, ale także zupełnie przekreślić ją w oczach komisji! Niestety żaden program nie poprawia tego rodzaju błędów, jednak istnieje kilka zasad, które pozwalają wyeliminować błędy merytoryczne z tekstu.

Złote zasady poprawności merytorycznej

Chcąc uniknąć błędów merytorycznych należy zadbać o kilka podstawowych zasad pracy z tekstem. Jeżeli piszesz obecnie pracę dyplomową, wykorzystuj tylko tę literaturę, która dotyczy tematu twojej pracy. Pozwoli ci to uniknąć pomylenia dziedziny źródła z dziedziną, której poświęcona jest twoja praca. Swoje źródła poddawaj analizie – porównuj je ze sobą.

blad-merytoryczny3-768x553.png

Błędy merytoryczne wynikają najczęściej z korzystania z ograniczonej ilości bądź tylko jednego źródła. Tym samym ciężko jest zrozumieć dane zagadnienie w pełni. Analiza porównawcza kilku źródeł pozwoli nie tylko na pełne zrozumienie treści, ale również na wyrobienie sobie przez ciebie opinii. Dzięki tej metodzie wszelkie błędy merytoryczne będą też łatwiejsze do wychwycenia.

Terminy gonią i jesteś już zmęczony/a szukaniem błędów w swoim tekście?

Chcesz już mieć czas dla siebie i bez zmartwień móc w spokoju spotkać się ze znajomymi?

Atelier redakcji tekstu

Korekta merytoryczna – pomocne narzędzie warsztatowe

Błędy proste, takie jak językowe, zdarzają się dosyć często i wielu twórców nie widzi problemu w tym, aby poddać tekst korekcie językowej. Atelier redakcji tekstu oferuje również usługę korekty błędów merytorycznych. Korekta merytoryczna skupia się w głównej mierze na zbadaniu, czy autor koncentruje się na sednie problemu i omawia go w sposób szczegółowy.

Pewne błędy merytoryczne redaktor będzie w stanie zweryfikować i poprawić samodzielnie, jednak w przypadku niektórych z nich będzie potrzebował pomocy autora. W tym celu przydatna okaże się bibliografia i przypisy, do których autor odwołuje się w swojej pracy. Porównanie treści przywołanego fragmentu tekstu z zapisem autora, pozwoli na stwierdzenie, czy popełnił on błąd świadomie oraz określi charakter błędu. Wskazując błędy merytoryczne, nie krytykujemy autora pracy, a wręcz przeciwnie – pozwalamy mu na poprawę błędów i jego warsztatu pisarskiego.

blad-merytoryczny4-768x553.png

Uwagi merytoryczne to dobry przyjaciel tekstu

Proste błędy zdarzają się każdemu, jednak to korekta błędów merytorycznych pozwala na oszlifowanie tekstu i nadania mu oryginalnego sznytu. Lepiej, żeby to redaktor miał uwagi merytoryczne, niż dostrzegł je czytelnik. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy poprawkach merytorycznych, skontaktuj się z redaktorami Atelier redakcji tekstu.

Nie odchodź, zgarnij ebooka!

Chcesz uniknąć najczęstszych pułapek, które studenci popełniają w swoich pracach dyplomowych?

Pobierz nasz darmowy ebook, który pomoże Ci napisać perfekcyjną pracę dyplomową!

Atelier redakcji tekstu

Atelier redakcji tekstu

Specjaliści ds. redakcji i korekty tekstu

Atelier redakcji tekstu to doświadczony zespół korektorów i redaktorów oferujący usługi w zakresie profesjonalnej korekty i redakcji wszelkiego rodzaju tekstów – prac licencjackich, magisterskich, doktorskich, artykułów, książek itp.

Podobne artykuły

Atelier redakcji tekstu
Metodyka pisania prac

Esej – co to jest? Jak napisać esej?

Esej jest formą literacką lub literacko-naukową, prezentującą punkt widzenia autora na różnorodne tematy. Może poruszać zagadnienia filozoficzne, społeczne, artystyczne, a także służyć jako manifest polityczny czy filozoficzny. Esej charakteryzuje się subiektywizmem i refleksyjnością, prezentując rozmyślania autora nad danym problemem. Nie ma ustalonej struktury, czasem może zawierać wtrącenia i dygresje, a jego świat przedstawiony jest fragmentaryczny i służy ukazaniu idei autora. Esej może mieć różne typy, takie jak publicystyczny, popularnonaukowy, literacki. W Polsce, znani eseiści to m.in. Jerzy Stempowski, Gustaw Herling-Grudziński, Jan Kott, Tadeusz Boy-Żeleński.

Atelier redakcji tekstu
Metodyka pisania prac

Spis treści w pracy magisterskiej, licencjackiej, dyplomowej – jak go zrobić?

Tworzenie spisu treści w pracy magisterskiej, licencjackiej lub dyplomowej jest niezbędnym elementem, który pomaga promotorowi i recenzentowi w szybkim odnalezieniu odpowiednich informacji i nawigacji po rozdziałach oraz podrozdziałach pracy. Spis treści umożliwia uporządkowanie i nadaje właściwą strukturę pracy, co przekłada się na jej czytelność i profesjonalizm. Dowiedz się, jak stworzyć spis treści w swojej pracy dyplomowej!

Atelier redakcji tekstu
Metodyka pisania prac

Cytaty w pracy licencjackiej, magisterskiej, dyplomowej – przykłady

Cytowanie źródeł ma kluczowe znaczenie w pracach licencjackich, magisterskich i dyplomowych, ponieważ umacnia argumenty i wnioski autora oraz zapewnia szacunek dla innych autorów. Poprawne korzystanie z cytowania pomaga również uniknąć plagiatu, co jest istotne w pracy naukowej. Istnieje wiele zasad i stylów cytowania, takich jak APA, MLA i Harvard. Cytowanie może przyjmować formę bezpośredniego przytaczania dosłownych fragmentów tekstu lub pośredniego parafrazowania słów autora. Ważne jest odpowiednie formatowanie cytatów, włączając w to umieszczenie autora i roku publikacji, numeru strony oraz wyraźne oznaczenie cudzysłowem. Dodatkowo, zapisy bibliograficzne na końcu pracy są nieodzowne, aby zapewnić pełną dokumentację źródeł i umożliwić innym weryfikację i kontynuację badań. W przypadku trudności z cytowaniem, zawsze można skorzystać z pomocy redaktora, który pomoże zrozumieć zasady i poprawnie sformatować cytowania. Jeśli dobrze przestrzega się zasad i korzysta z cytatów w odpowiedni sposób, można wzmocnić wiarygodność swojej pracy i uczciwie przedstawić badania i wnioski.

Potrzebujesz pomocy doświadczonej osoby do skontrolowania tekstu?

Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie redakcji i korekty tekstu, a nasze usługi świadczymy na najwyższym poziomie.
Tekst będzie spełniał wszelkie wymogi uczelniane, redakcyjne i językowe. Dostaniesz tekst gotowy w 100% do publikacji/wydruku.