Licencjat? Magisterka? Doktorat?
Książka lub artykuł?

Dobrze, że jesteś! Poprawimy Twój tekst!

Artykuł


Jak wydać książkę?

Skończyłeś pracę nad powieścią? Chcesz poznać opinię czytelników? Nie wiesz jednak, jak wydać swoją pierwszą książkę? Wielu początkujących autorów marzy o publikacji swoich treści. Nawiązanie współpracy z wydawnictwem stanowi jednak ogromne wyzwanie dla każdego początkującego twórcy. Liczne odmowy oraz brak odpowiedzi od wydawcy, sprawiają, że coraz liczniejsi pisarze decydują się na samodzielne wydanie książki i niezależne rozwijanie kariery pisarskiej. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jaki sposób wydać książkę.

Wydanie książki – na czym polega proces wydawniczy?

Wydanie własnej książki jest wieloetapowym procesem, który niekiedy zajmuje wiele miesięcy. Po napisaniu książki należy zadbać o odpowiednie przygotowanie treści do druku. W pierwszej kolejności warto podjąć decyzję dotyczącą sposobu publikacji książki. Pisarz może zdecydować się na publikację w tradycyjnym wydawnictwie lub samodzielnie wydać swoją książkę. W przypadku dużych wydawnictw autor podpisuje umowę, regulującą kwestie praw autorskich oraz szczegółów współpracy. Następnie trzeba zadbać o korektę oraz redakcję, które pozwalają na usunięcie błędów językowych, typograficznych oraz merytorycznych.

Po naniesieniu poprawek i komentarzy przez redaktora tekst trafia ponownie do autora, który może odnieść się do ewentualnych wskazówek. Aby wydać książkę, konieczne jest także przeprowadzenie łamania oraz składania tekstu. Następuje wówczas tzw. redakcja graficzna, kiedy to doświadczony specjalista przenosi treść do programu graficznego i nadaje mu odpowiednią oprawę wizualną. Jeśli chcesz wydać swoją książkę, musisz pamiętać także o stworzeniu okładki oraz korekcie poskładowej, która ma na celu znalezienie ewentualnych ostatnich niedociągnięć w gotowym dziele.

Na czym polega proces wydawniczy

Jak wydać książkę?

Chcesz wydać książkę? Nie wiesz jednak, jakie masz możliwości? Pierwszą opcją jest tradycyjne wydanie książki na podstawie umowy wydawniczej. W takiej sytuacji za publikację na rynku wydawniczym w całości odpowiada wybrany wydawca. Alternatywnym sposobem jest pełny self-publishing, który polega na samodzielnym wydaniu własnej książki. W tym modelu autor ponosi koszt wydania książki oraz odpowiada za realizację wszystkich kroków związanych z publikacją, w tym za jej promocję, dystrybucję oraz magazynowanie. Jest to ciekawe rozwiązanie dla twórców poradników oraz blogerów i influencerów, którzy posiadają już swoją grupę odbiorczą.

Autorzy mogą skorzystać natomiast z tzw. częściowego self-publishingu, polegającego na publikacji swojej książki na popularnych platformach sprzedażowych z pominięciem tradycyjnego wydawnictwa. Książkę drogą elektroniczną można opublikować na stronach takich jak Virtualo, Kindle Direct Publishing oraz Ridero. Warto jednak zaznaczyć, iż ten rodzaj książki elektronicznej często pozbawiony jest redakcji, korekty oraz łamania i składu. Źle wydany debiut może natomiast negatywnie odbić się na dalszej karierze autora.

Czym jest vanity publishing?

Kolejną możliwością dla początkującego autora jest skorzystanie z usług wydawnictw vanity. Są te zewnętrzne i prywatne firmy, które zajmują się drukowaniem, oprawieniem oraz dystrybucją gotowej książki. Jeśli chcesz wydać książkę w taki sposób, musisz samodzielnie zadbać o redakcję, korektę oraz skład książki. Wydawnictwa te nie zarabiają bowiem na zyskach ze sprzedaży, tylko na świadczeniu usług wydawniczych dla autorów. Z tego powodu nie zajmują się kwestiami merytorycznymi oraz nie przeprowadzają kontroli jakości napisanej treści.

Czym jest vanity publishing?
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą https://www.atelier-redakcji.eu/oferta/

Jak oprawić swoją książkę?

Jeśli decydujesz się samodzielnie wydać książkę, nie zapomnij o okładce oraz opracowaniu graficznym. W opublikowanej książce możesz zamieścić samodzielnie wykonane fotografie lub grafiki. Zadanie to możesz zlecić także doświadczonym fotografom oraz artystom plastykom. Musisz jednak pamiętać o tym, że usługi te mogą znacznie podnieść koszt wydania tekstu. Z tego powodu nie jest to najlepsze rozwiązanie dla początkujących twórców, którzy nie mają pewności odniesienia sukcesu komercyjnego. Oprawa graficzna zależeć będzie jednak także od treści. W przypadku poradników lub reportaży zdjęcia odgrywają bowiem kluczową rolę.

W self-publishingu należy pamiętać także o przygotowaniu ciekawej okładki. Zadanie to najczęściej zleca się grafikowi komputerowemu. Autor może wskazać jednak ogólną wizję. W przypadku współpracy z tradycyjnym wydawnictwem twórca najczęściej nie ma wpływu na jej wygląd.

O czym pamiętać przed publikacją własnej książki?

Decydując się na wydawnictwo autorskie, musisz zaplanować także dalsze etapy procesu wydawniczego związanego z promocją, dystrybucją oraz magazynowaniem dzieła. W dużych wydawnictwach dzieje się to bez udziału autora. W przypadku samodzielnego wydania sam możesz zdecydować o sposobie sprzedaży książki oraz e-booka. Liczne nowości na rynku wydawniczym sprawiają, że promocja twórcy stanowi nieodzowny element każdej publikacji. Bez zachęcenia czytelników, istnieje duże ryzyko, że Twoja książka przepadanie w natłoku innych tytułów. Dlatego właśnie należy zadbać o gromadzenie miłośników książek jeszcze przed wydaniem.

W tym celu możesz publikować opowiadania na darmowych platformach lub prowadzić autorskiego bloga, który stanie się następnie platformą promocyjną i sprzedażową.

O czym pamiętać przed publikacją własnej książki

Chcesz wydać własną książkę? Skorzystaj z naszej pomocy!

Zanim opublikujesz swoje dzieło, pamiętaj o tym, że pełen tekst książki wymaga redakcji oraz korekty. Niezależnie od rodzaju propozycji wydawniczej treść musi być wolna od błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz typograficznych. Redaktorzy zadbają przy tym o zachowanie spójności logicznej tekstu. Wskażą niezrozumiałe fragmenty i ewentualne sprzeczności, które negatywnie wpływają na odbiór dzieła. W ten sposób ulepszysz stworzoną przez siebie historię, prezentując przy tym książkę o jasnej i klarownej strukturze.

Już dziś skorzystaj z pomocy naszego Atelier redakcji tekstu i postaw na profesjonalne wydanie książki!