Korekta autorska – co to?

Redakcja i korekta tekstu
Atelier redakcji tekstu
26.03.2023

Bardzo często autorowi wydaje się, że wystarczy napisać tekst i przesłać go do odpowiedniej redakcji, aby został on opublikowany. Tymczasem jest to dopiero początek prac wydawniczych, a autor musi pozostać jego aktywnym elementem aż do końca całego procesu. Sprawdźmy, czym jest korekta autorska i na czym polega?

Korekta – z jakich etapów się składa?

Korekta sama w sobie nie jest jednoznacznym pojęciem i może przybierać różne formy. Podstawowe rodzaje korekty to: korekta redakcyjna (korekta tekstu) i korekta autorska.

korekta-a-redakcja5-1-768x561.png

Celem korekty tekstu jest dbałość o jego formę i jasność przekazu dla docelowego czytelnika. Na pierwszym etapie prac, tuż po przesłaniu tekstu przez autora, kolegium redaktorów poddaje go wstępnej ocenie. Proces korekty redaktorskiej ma na celu dokonanie korekty językowej, czyli wyeliminowanie błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych, sprawdzenie płaszczyzny merytorycznej danego tekstu oraz dokonanie wszelkich poprawek typograficznych. Następnie redaktor prowadzący przesyła autorowi tekst, który poddaje go procesowi ewentualnej korekty autorskiej.

Zasady korekty tekstu

Jest kilka zasad, którymi podczas korekty powinno kierować się zarówno wydawnictwo, jak i autor. Twórca zna swój tekst, jednak powinien być otwarty na ewentualne zmiany i sugestie redaktora. To one pozwalają na udoskonalenie go i przygotowanie do druku. Redaktor może zadać autorowi pytania, które uzupełnią przekaz zawarty w tekście.

Korekta redaktora technicznego powinna się natomiast skupić w głównej mierze na ujednoliceniu szaty graficznej tekstu i poprawkach językowych. W tym celu wykorzystuje znaki korektorskie, choć są już one coraz rzadziej stosowane.

korekta-tekstu5-768x561.png

Autor ma prawo do naniesienia poprawek autorskich, ale tylko takich, które w wyraźny sposób wspomagają utrzymanie pierwotnej formy dzieła. Autor nie powinien dopisywać nowych fragmentów tekstu, gdyż może to powodować konieczność kolejnej redakcji tekstu, a tym samym kolejnej korekty autorskiej. Po zaakceptowaniu bądź odrzuceniu poprawek tekst autora kierowany jest do kolejnych prac wydawniczych, a w konsekwencji do druku.

Jakiego rodzaju teksty mogą znaleźć się w procesie korekty tekstu?

Tak naprawdę każdy tekst można poddać korekcie językowej, która uwzględni zarówno poprawki merytoryczne, techniczne, jak i językowe. Jest wiele agencji, które oferują tego typu usługi. W Atelier redakcji tekstu, można dokonać poprawek m.in. w pracach naukowych (inżynierskich, licencjackich, magisterskich, a nawet doktorskich!), publikacjach naukowych czy tekstach specjalistycznych.

Terminy gonią i jesteś już zmęczony/a szukaniem błędów w swoim tekście?

Chcesz już mieć czas dla siebie i bez zmartwień móc w spokoju spotkać się ze znajomymi?

Atelier redakcji tekstu

Korekta autorska – co to?

Korektę autorską realizuje autor. Wbrew pozorom nie musi otrzymywać tekstu do autokorekty na samym końcu przygotowywania go do druku. Redaktor prowadzący może w każdej chwili wysłać autorowi tekst i prowadzić z nim prace w trybie ciągłym. W tekście wysyłanym autorowi, redaktor oraz korektor zaznaczają wprowadzone poprawki w trybie tzw. śledzenia zmian.

korekta-tekstu6-768x561.png

Jest to jedna z opcji edytora tekstu, która pozwala w jasny i klarowny sposób pokazać, gdzie nastąpiły zmiany. Autor pomimo tego, że zna swój tekst, musi się z nim ponownie zaznajomić. Na tym etapie prac wydawniczych bardzo często jest to już nie tylko inna wersja tekstu, ale nowy twór.

Zalety korekty autorskiej

Autorska korekta tekstu, mimo że może być dla autora uciążliwa, niesie ze sobą wiele korzyści. Jej zaletą jest wpływ na ostateczny kształt tekstu i aktywny udział w procesie jego powstawania. Co ważne, nie wszystkie poprawki autorskie muszą zostać uwzględnione, ale z całą pewnością pozwolą na dotrzymanie terminów wydawniczych.

Czy korektę autorską warto wykonać?

Autorska korekta tekstu to niezbędny element prac wydawniczych, ponieważ daje autorowi możliwość ustosunkowania się do zaproponowanych zmian na etapie redakcji i korekty pierwotnej wersji tekstu. Choć czasem bywa uciążliwa, jest warta poniesionego wysiłku. Autor, który czyta tekst – nawet po kilka razy – często nie jest w stanie zauważyć błędów, a ktoś postronny, w osobie korektora, daje twórcy tak ważne dla jego tekstu spojrzenie z dystansu.

korekta-tekstu4-768x561.png

Tym samym jest ona bardzo pożytecznym narzędziem w procesie powstawania utworu. Jeśli jesteś autorem i uznasz, że potrzebujesz pomocy przy swoim tekście – zespół doświadczonych redaktorów i korektorów z Atelier redakcji tekstu pozostaje do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu!

Nie odchodź, zgarnij ebooka!

Chcesz uniknąć najczęstszych pułapek, które studenci popełniają w swoich pracach dyplomowych?

Pobierz nasz darmowy ebook, który pomoże Ci napisać perfekcyjną pracę dyplomową!

Atelier redakcji tekstu

Atelier redakcji tekstu

Specjaliści ds. redakcji i korekty tekstu

Atelier redakcji tekstu to doświadczony zespół korektorów i redaktorów oferujący usługi w zakresie profesjonalnej korekty i redakcji wszelkiego rodzaju tekstów – prac licencjackich, magisterskich, doktorskich, artykułów, książek itp.

Podobne artykuły

tworzenie tabel w latex
Redakcja i korekta tekstu

Tworzenie tabel w LaTeX – podstawy

LaTeX to profesjonalny system składu drukarskiego, który umożliwia tworzenie dokumentów naukowych i technicznych o wysokości jakości typograficznej. Jakość składu pozostaje niezmiennie wysoka niezależnie od rozmiaru dokumentu

bibliografia w latex
Redakcja i korekta tekstu

Bibliografia w LaTeX – kompletny przewodnik

LaTeX, utworzony w 1984 roku, to funkcjonalność, która do dzisiaj pozostaje popularnym oprogramowaniem doskonale sprawdzającym się w przypadku tworzenia pracy naukowej. Autorzy naukowych publikacji muszą bowiem dbać nie tylko o najwyższą jakość merytoryczną swoich publikacji, ale także o ich odpowiednie sformatowanie

czym jest latex
Redakcja i korekta tekstu

Czym jest Latex?

LaTeX to zaawansowane oprogramowanie, które pozwala na sprawny i szybki skład tekstu. Dzięki temu możemy zwiększyć efektywność pracy podczas opracowywania artykułów czy też innych form wypowiedzi. Jak działa LaTeX? Jakie były jego początki? Dlaczego warto korzystać z tego oprogramowania? Wyjaśniamy!

Potrzebujesz pomocy doświadczonej osoby do skontrolowania tekstu?

Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie redakcji i korekty tekstu, a nasze usługi świadczymy na najwyższym poziomie.
Tekst będzie spełniał wszelkie wymogi uczelniane, redakcyjne i językowe. Dostaniesz tekst gotowy w 100% do publikacji/wydruku.