Wyceń swój tekst

Formatowanie pracy licencjackiej

Prace licencjackie
Atelier redakcji tekstu
04.03.2023

Dla wielu studentów praca licencjacka stanowi pierwsze wyzwanie naukowe. Napisanie pracy dyplomowej wymaga nie tylko umiejętności prowadzenia badań naukowych, ale także odpowiedniego sposobu ich prezentacji. Przestrzeganie zasad obiektywnego stylu naukowego oraz formatowania tekstu głównego warunkuje zdobycie pozytywnej oceny i zwiększa tym samym szanse na dostanie się na wymarzone studia magisterskie. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, o czym należy pamiętać podczas formatowania tekstu pracy licencjackiej.

formatowanie-pracy-licencjackiej.png

Formatowanie pracy dyplomowej – o czym należy pamiętać

Zanim rozpoczniesz formatowanie tekstu pracy dyplomowej, pamiętaj o tym, aby zapoznać się z wytycznymi konkretnej uczelni. Nieprzestrzeganie wskazanych norm może bowiem skutkować odrzuceniem pracy magisterskiej lub licencjackiej i koniecznością naniesienia poprawek. One z kolei mogą znacznie wydłużyć czas potrzebny na zorganizowanie egzaminu dyplomowego. Wszystkie wytyczne mają jednocześnie jeden cel, jakim jest nadanie treści jasnej i przejrzystej struktury.

Formatowaniem swojej pracy możesz zająć się na końcu, po naniesieniu ostatnich poprawek. W ten sposób unikniesz ewentualnych komplikacji związanych z modyfikacjami treści, mogącymi zaburzyć stworzoną oprawę graficzną. Warto pamiętać także o tym, że estetyka pracy dyplomowej jest jednym z aspektów ocenianych przez promotora oraz recenzentów. Wpływa bowiem na sposób odbierania i przetwarzania treści przez odbiorcę.

Na czym polega formatowanie pracy licencjackiej?

Formatowanie pracy licencjackiej polega na ujednoliceniu struktury całego tekstu, w taki sposób, aby zachował spójność oraz przejrzystość. W formatowanych pracach należy zadbać zatem o wyrównanie tekstu do lewej krawędzi lub jego wypośrodkowanie, ujednolicenie czcionek, zapisów bibliografii, przypisów oraz cytatów. Dodatkowo warto opracować marginesy, interlinie oraz rozkład wszystkich elementów pracy.

Formatowanie prac rozbudowanych o ilustracje, wykresy i tabele, powinno dotyczyć jednocześnie ich umiejscowienia oraz odpowiedniego ujęcia w stosownych spisach na końcu tekstu. Formatowanie tekstu warto rozpocząć od nadania odpowiedniego stylu, czyli automatycznego opracowania graficznego całej treści oraz wszelkich jej elementów. Styl, który można ustawić w narzędziach głównych, decyduje o wyglądzie stopek, akapitów, nagłówków, tytułów oraz podpisów tabel, wykresów i rysunków.

formatowanie-pracy-licencjackiej1.png

Jak zrobić spis treści, formatując pracę licencjacką?

Jednym z podstawowych elementów każdej pracy dyplomowej jest spis treści. Warto jednocześnie postawić na automatyczny spis treści. Rozpocznij od odpowiedniej modyfikacji nagłówków przy pomocy stylów. Nagłówek 1 możesz wykorzystać do oznaczania tytułów rozdziałów, natomiast Nagłówek 2 do stworzenia podrozdziałów.

Pamiętaj o tym, że dowolnie możesz modyfikować ich wygląd. Następnie ustaw kursor myszki w miejscu, w którym chcesz stworzyć spis treści i skorzystaj z funkcji Spis treści w zakładce Odwołania, wybierając odpowiedni styl w zależności od swoich potrzeb. Nie zapomnij przy tym o włączeniu automatycznej numeracji stron w pliku tekstowym.

Terminy gonią i jesteś już zmęczony/a szukaniem błędów w swoim tekście?

Chcesz już mieć czas dla siebie i bez zmartwień móc w spokoju spotkać się ze znajomymi?

Atelier redakcji tekstu

Jak powinien wyglądać aparat naukowy?

Podczas pisania pracy licencjackiej z pewnością będziesz odnosić się do innych tekstów naukowych. W tym celu konieczne jest stworzenie ujednoliconych przypisów oraz bibliografii. Pierwsze z nich powinny pojawić się po każdym cytacie oraz parafrazie. Bibliografia stanowi natomiast podsumowanie wykorzystanych źródeł i umiejscowiona jest na końcu tekstu. Każdy kolejny zapis powinien być wykonany przy pomocy takiej samej czcionki oraz interlinii. 

Podczas opracowania aparatu naukowego nie zapomnij o poprawnym wykorzystywaniu odpowiednich skrótów lub terminologii łacińskiej (op. cit, ibidem, idem, eadem, tamże). Pamiętaj przy tym o podstawowych zasadach ortografii i interpunkcji. W przypadku prac dyplomowych bibliografia powinna być uporządkowana alfabetycznie.

W jaki sposób ustawić czcionkę, interlinię i marginesy?

Formatowanie tekstu pracy obejmuje przy tym opracowanie akapitów. W tym przypadku konieczne jest skorzystanie z wytycznych, które określają wielkość i krój czcionki (fontu), odstępy między wierszami oraz wielkość marginesów. Najczęściej w tekście głównym stosuje się czcionkę Times New Roman 12 lub Arial 11 oraz interlinię 1,5

Tytuły rozdziałów mają natomiast wielkość 14, a podrozdziałów 13. W przypadku przypisów zmniejsz rozmiar czcionki na 10. Zadbaj następnie o wyrównanie tekstu pracy oraz marginesy, które powinny mieć 2,5 cm. W przypadku lewego marginesu dodaj 1 cm, który umożliwi estetyczną oprawę.

formatowanie-pracy-licencjackiej2.png

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy formatowaniu pracy licencjackiej?

Formatowanie pracy magisterskiej i licencjackiej stanowi ogromne wyzwanie dla wielu studentów. Podczas pracy warto uważać na najczęściej pojawiające się błędy edytorskie. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

  • podwójne spacje,
  • pojedyncze spójniki na końcu wersów,
  • puste linijki oraz przestrzenie, które mogą znacznie zaburzać estetykę wydrukowanej pracy. 

Do innych typowych błędów należą bękarty i wdowy, czyli jednowyrazowe wiersze oraz tzw. wiersze zawieszone.

Dlaczego formatowanie pracy licencjackiej jest ważne?

Przede wszystkim formatowanie pracy dyplomowej świadczy o Twoim profesjonalizmie i dbałości o szczegóły. Nieestetyczna praca, pełna błędów edytorskich, może dodatkowo podważyć Twoje badania naukowe, które mimo poprawności merytorycznej będą dla odbiorców mniej przekonujące. Dodatkowo stworzenie jasnej i atrakcyjnej wizualnie struktury ułatwi odbiór oraz zachęci czytelników do pogłębionej lektury.

Już dziś zadbaj o swoją pracę dyplomową!

Jeśli wiesz, że samodzielne formatowanie pracy sprawi Ci problem, możesz skorzystać z pomocy redaktorów z Atelier redakcji tekstu. Doświadczeni specjaliści nie tylko pomogą w usunięciu błędów językowych i typograficznych, ale także zadbają o estetyczną i spójną strukturę pracy. 

Skorzystaj z pomocy ekspertów i zadbaj o wygląd każdego rozdziału pracy dyplomowej. Zaoszczędzony w ten sposób czas będziesz mógł przeznaczyć na rozwijanie badań i dopracowanie warstwy merytorycznej.

Formatowanie pracy licencjackiej - najczęściej zadawane pytania

  1. Na czym polega formatowanie pracy licencjackiej?

    Formatowanie pracy licencjackiej to dostosowanie tekstu do określonych wymagań technicznych, takich jak układ stron, czcionka, marginesy, interlinia, numeracja stron oraz wyrównanie tekstu, zgodnie z wytycznymi danej uczelni.

  2. Jaką czcionkę i rozmiar czcionki należy stosować?

    Najczęściej stosowaną czcionką jest Times New Roman w rozmiarze 12 punktów. Niektóre uczelnie akceptują również czcionki takie jak Arial lub Tahoma. Rozmiar i styl mogą jednak zależeć od wymogów instytucji.

  3. Jak ustawić marginesy w pracy licencjackiej?

    Standardowe marginesy to 2,5 cm z każdej strony, choć niektóre uczelnie mogą wymagać większych marginesów, zwłaszcza po lewej stronie, jeśli praca będzie oprawiana.

  4. Jak ustawić interlinię w pracy licencjackiej?

    Zwykle stosuje się interlinię 1,5 w tekście głównym, aby zapewnić odpowiednią czytelność i miejsce na ewentualne poprawki recenzentów. Przypisy z reguły mają interlinię pojedynczą.

  5. Jak należy numerować strony w pracy licencjackiej?

    Strony należy numerować w prawym dolnym rogu. Numerowanie zwykle rozpoczyna się od wstępu, jednak strony wstępne (spis treści, tytułowa) powinny być wliczone, ale nie oznaczone numerem.

  6. Czy każda część pracy powinna zaczynać się od nowej strony?

    Tak, każdy rozdział i element pracy (wstęp, rozdziały, zakończenie, bibliografia) powinien zaczynać się od nowej strony, co ułatwia przeglądanie i porządkowanie treści.

  7. Jak formatować przypisy w pracy licencjackiej?

    Przypisy zazwyczaj są pisane mniejszą czcionką (10 pkt) z pojedynczą interlinią. Umieszczane są na dole strony (przypisy dolne) lub na końcu rozdziału bądź pracy (przypisy końcowe).

  8. Jak przygotować spis treści w pracy licencjackiej?

    Spis treści powinien automatycznie odwoływać się do poszczególnych nagłówków pracy. Można go wygenerować w programie Word, korzystając z funkcji Spis treści w zakładce Odniesienia.

  9. Czy tabele i wykresy również wymagają formatowania?

    Tak, tabele i wykresy powinny być numerowane i opisywane. Nagłówek tabeli zwykle umieszcza się nad tabelą, a opis wykresu pod nim.

  10. Jakie elementy muszą być zawarte w pracy licencjackiej?

    Każda praca powinna zawierać stronę tytułową, spis treści, wstęp, rozdziały, zakończenie, bibliografię oraz, w razie potrzeby, aneksy. Wszystkie te elementy muszą być odpowiednio sformatowane zgodnie z wymogami uczelni.

Nie odchodź, zgarnij ebooka!

Chcesz uniknąć najczęstszych pułapek, które studenci popełniają w swoich pracach dyplomowych?

Pobierz nasz darmowy ebook, który pomoże Ci napisać perfekcyjną pracę dyplomową!

Atelier redakcji tekstu

Atelier redakcji tekstu

Specjaliści ds. redakcji i korekty tekstu

Atelier redakcji tekstu to doświadczony zespół korektorów i redaktorów oferujący usługi w zakresie profesjonalnej korekty i redakcji wszelkiego rodzaju tekstów – prac licencjackich, magisterskich, doktorskich, artykułów, książek itp.

Podobne artykuły

Atelier redakcji tekstu
Prace licencjackie

Pisanie prac licencjackich – praktyczny przewodnik

Pisanie pracy licencjackiej to jedno z najważniejszych zadań w życiu każdego studenta. Proces ten nie tylko podsumowuje lata nauki, ale również stanowi kluczowy krok w karierze akademickiej i zawodowej.

Atelier redakcji tekstu
Prace licencjackie

Skuteczna korekta oraz poprawa prac licencjackich

Korekta prac licencjackich jest nieodłącznym elementem pisania prac naukowych. W trakcie pisania licencjatu mogą pojawić się błędy zarówno merytoryczne, językowe, jak i w zakresie formatowania. Dlatego istnieje możliwość skorzystania z usług profesjonalnych redaktorów, którzy zajmują się korektą prac licencjackich. Skorzystanie z usług korekty prac licencjackich może przynieść wiele korzyści. Doświadczony redaktor/korektor jest biegły w poprawie prac oraz posiada wiedzę i doświadczenie, co pozwala na skuteczną eliminację błędów. Poprawa prac licencjackich zwiększa szanse na sukces i zaakceptowanie pracy przez promotora. Ponadto, skorzystanie z usług profesjonalistów daje pewność, że praca zostanie wykonana rzetelnie i terminowo.

Atelier redakcji tekstu
Prace licencjackie

Poprawa prac licencjackich – na czym polega?

Praca licencjacka to pierwszy rodzaj pracy dyplomowej z jakim spotkamy się na studiach. Najczęściej jest zwieńczeniem okresu 3-letniej nauki, a po jej obronie otrzymujemy stopień licencjata. Napisanie pracy jest jednak czasochłonne, a poprawki spędzają studentom sen z powiek. Na czym polega poprawa prac licencjackich? Omówimy to w poniższym artykule.

Potrzebujesz pomocy doświadczonej osoby do skontrolowania tekstu?

Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie redakcji i korekty tekstu, a nasze usługi świadczymy na najwyższym poziomie.
Tekst będzie spełniał wszelkie wymogi uczelniane, redakcyjne i językowe. Dostaniesz tekst gotowy w 100% do publikacji/wydruku.